top of page

PRO Amálku 2021

Amálka dělá velké pokroky díky cvičení, vodo léčbě, hipoterapii a ergoterapii.

 

Už opětuje úsměv, brouká si, ale nedá dohromady slabiky.

Běh Dobrého Draka 2021 - pro Amálku

Amálka šťastná, usměvavá a zvídavá holčička. Má ráda různé zvuky, procházky a když je rodina pohromadě. 

Běh Dobrého Draka 2021 - pro Amálku

Amálka Holmanová se narodila v roce 2019 v Trutnově a má o 5 let starší sestřičku. Až do doby, kdy se Amálka podívala poprvé na svět, se zdálo vše být v pořádku a nic nenasvědčovalo tomu, že něco nebude tak, jak má být.

Ihned po porodu lékaři zjistili, že Amálka má oproti tělíčku menší hlavičku a okamžitě absolvovala neurologické vyšetření v Trutnově. Pro podezření na Dandy-Wolkerův syndrom byla s maminkou převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde podstoupila různá vyšetření: ultrazvuk, genetické screeningy, magnetickou rezonanci mozku atp. Dandy-Wolkerův syndrom nakonec lékaři vyloučili. Konečnou

diagnózu definovali jako atrofii mozečku s mikrocefalii, které mohou mít za následek částečnou hluchotu, slepotu a také nedostatečnou schopnost rovnováhy.

Ihned po propuštění z FN v Hradci Králové rodiče začali s Amálkou cvičit Vojtovu metodu, ale Almálčin vývoj byl velmi opožděný. Proto se rodiče rozhodli vyhledat pomoc na fyzioterapii v Hradci Králové, kde jim bylo sděleno, že Amálka bude potřebovat speciální pomůcky – vertikalizační stojan, speciální jídelní židličku či kočárek. 

Protože Amálka má potíže s přijímáním potravy a není jednoduché ji nakrmit, hledali rodiče pomoc na logopedii, kde s odborníky cvičí orofaciální stimulaci, jejímž cílem je povzbuzení funkcí jazyka, dásní, svalů, vyrovnání napětí a citlivosti (tj. snížení přecitlivělých a zvýšení necitlivých tkání a svalstva), harmonizace (snížení spastických svalů a povzbuzení ochablých svalů), navození příjemných podnětů, povzbuzení žvýkacích svalů, zvýšení pohyblivosti jazyka, zmírnění slinění, snížení bolestivých pocitů při sycení a další.

Ani ve stáří jednoho roku Amálka neseděla, nelezla, natož aby chodila. Jen se dokázala převalit ze zad na břicho a z břicha na záda. Následovala další neurologická vyšetření na neurologii v Trutnově a následně v Thomayerově nemocnici v Praze, jejichž neveselé závěry na sebe nedaly dlouho čekat. Amálce byla také diagnostikována Lissencephalie – vzácné neurologické onemocnění, kterým trpí jen několik dětí v ČR, a která je charakteristická částečně hladkým povrchem mozku. Sekundárně se může v důsledku Lissencephalie i epilepsie, kterou prozatím Amálka netrpí a rodiče pevně věří, že se neprojeví.

Běh Dobrého Draka 2021 - pro Amálku
Běh Dobrého Draka 2021 - pro Amálku

V současné době rodiče s Amálkou cvičí Vojtovu a Bobathovu metodu a v lednu byli klienty Hamzovy pohybové léčebny, kde Amálka díky poctivému cvičení, hipoterapii či ergoterapii udělala velké pokroky ve svém motorickém vývoji – už opětuje úsměv, brouká si, ale slabiky či slova jsou zatím nad její síly. 

 

Amálka je ale jinak šťastná, usměvavá a zvídavá holčička, která má ráda nejrůznější zvuky, procházky a miluje, když je rodina pohromadě. 

 

Náš sen pro Amálku je, aby měla co nejvíce normální život, aby začala chodit, sama se najedla a byla soběstačná.

 

Přáli bychom si pro ni speciální kočárek, ve kterém by měla větší rozhled a hlavně pohodlí.

 

Děkujeme Holmanovi

A jaký je Amálčin sen, který bychom rádi s Vaší pomocí splnili?

 

Aby měla co nejvíce normální život. Začala chodit, sama se najedla... Obrovským přáním je speciální kočárek, ve kterém by měla větší rozhled a hlavně pohodlí.

Běh Dobrého Draka 2021 - pro Amálku
Běh Dobrého Draka 2021 - pro Amálku
bottom of page